Dřevokazné houby rozkládají dřevo, často napadají dřevěné podlahy a následně se šíří dál objektem. Čeští chalupáři a chataři by mohli vyprávět. Tyto houby dokáží dřevěné konstrukce staveb úplně zničit, každý rok způsobují velké škody na majetku. Odstranění dřevokazných hub má svá úskalí, důležité je dodržovat správný postup.
Velmi nebezpečná dřevokazná houba. Častěji napadá podlahy, méně už krovy a jiné části staveb. Dokáže rozložit dřevní hmotu a tím snižuje pevnost dřevěných nosných prvků. Je postrachem chatařů a chalupářů. Boj s ním vyžaduje znalosti, mezi lidmi totiž koluje řada mýtů.
Přijímá živiny z rozkládaného dřeva, které zbavuje celulózy. Napadené dřevo má hnědou hnilobnou barvu. Má ráda vlhká místa, proto nejčastěji napadá dřevěné podlahy a sklepy.
Nejdříve rostou uvnitř napadeného stavebního dřeva. V případě, že ji najdete na kůlech plotu nebo trámech, bude dost pravděpodobně vnitřek výrazně narušen.
Lze ji nalézt na mrtvém jehličnatém dřevě venku i uvnitř objektů. Do interiérů se dostává společně s napadeným dřevem. Dobře se jí vede při velké vlhkosti.
Roste na nevětraných, tmavých a vlhkých místech. Jen výjimečně napadá dřevo listnatých stromů, vyhledává především jehličnany.
Způsobují ji houby, které napadají živé i pokácené stromy nebo poškozují opracované stavební dřevo. Hniloba je nebezpečná, protože se projevuje až v době, kdy už nejde dřevo zachránit.
Plísně vyvolávají na dřevě především estetické škody, ale také do dřeva snadněji proniká voda a někdy mírně ovlivňují mechanické vlastnosti. Tím vzniká živná půda pro další škůdce dřeva.
Zbavte se dřevomorky domácí a dalších škůdců.
Boj s dřevokaznými houbami není snadný. Dají se zlikvidovat vlastními silami, bez pomoci odborníků to však mnohdy dopadá špatně a majitel nemovitosti následně hledá pomoc u odborníků.
Likvidujeme dřevomorku domácí i konioforu sklepní. Námi ošetřené dřevo vydrží desítky let. Díky pečlivému zásahu vám ušetříme do budoucna statisíce.
Dřevokazné houby se vyskytují především v podlahách, v menším počtu případů napadají krovy. Mají rády nevětrané a uzavřené prostory a rostou při zvýšené vlhkosti.
Máte problémy s dřevokaznými houbami? Chcete se zbavit dřevomorky domácí nebo koniofory sklepní? Domluvte si s námi konzultaci zdarma. Stačí vyplnit formulář nebo zavolat.
Při likvidaci dřevokazných hub postupujeme následovně. Ukážeme to na příkladu napadené dřevěné podlahy. Tu nejprve rozmontujeme, vybereme zásyp, u stěn osekáme omítky, oškrábeme spáry a zeď opálíme (vysokoteplotní ožeh). Potom přichází na řadu navrtání a instalace speciálních pakrů, přes které se aplikují látky na likvidaci dřevokazných hub. Tím se vytvoří clona ve stěně, která ničí drobné vlásečnice hub.
Trápí vás poškozené podkroví nebo nadměrná vlhkost v domě? Domluvte si s námi konzultaci, za kterou nebudete nic platit. Přijedeme zdarma a navrhneme nejlepší řešení pro krovy napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Poradíme s izolací či sanací vlhkého zdiva. Stačí vyplnit formulář, my se vám co nejrychleji ozveme.