Likvidace červotoče jednou a na vždy

Červotoč napadá střešní trámy i jakékoli jiné dřevěné konstrukce. Ztrpčuje život majitelům dřevostaveb, roubenek, srubů a dalších staveb. Vyskytuje se také v nábytku, rámech obrazů nebo podlaze. Poradíme vám, jak červotoče poznat a jak ho zlikvidovat. 

Červotoč se projevuje tím, že se ve dřevě objevují kulaté dírky o velikosti cca 1 mm. Jedná se o výletové otvory. Těmi vypadávají ven malé piliny, což značí, že larvy se právě prožírají dřevem. Vytvářejí v něm chodby a tím narušují jeho pevnost. Další známkou přítomnosti je chroupání, které je slyšitelné v noci. 

Pokud se neobjeví pilinky, neznamená to, že škůdce zmizel. V dřevě mohou stále být zárodky, protože červotoč má inkubační dobu až deset let. Po nakladení bývají larvy aktivní za jeden až dva roky, může to však být i po zmíněných deseti letech. 

Larvy červotoče časem zkonzumují dřevo do takové míry, která je neúnosná. Dřevo potom ztrácí svoje vlastnosti. V případě střech a jiných konstrukcí dojde k narušení statiky. V tu chvíli nezbývá nic jiného než jednotlivé díly vyměnit. 


Chcete zlikvidovat červotoče?

NAPIŠTE NÁM
 

Jak zlikvidovat červotoče?

 

Nejprve se dřevní hmota zbaví požerků od červotoče, prachu a nečistot mechanickým očištěním. 

Následuje samotná likvidace červotoče. A to buď metodou tlakové injektáže (MABI) nebo speciálním gelem ((SERPOL nebo XILIX GEL). Obě technologie jsou na likvidaci dřevokazného hmyzu ve všech čtyřech vývojových stádiích - vajíčko, larva, kukla, dospělý jedinec.    
 

Likvidace červotoče GELEM: 

 

Gel se nanáší tlakově pomocí tlakovacího stroje na povrch dřevní hmoty v určité vrstvě, která se postupně vsakuje cca do třech až čtyřech centimetrů od povrchu směrem k jádru. Gel lze takém aplikovat i tlakovou injektáží do větších profilů trámů.     
 

Likvidace červotoče metodou tlakové injektáže kapalnými přípravky: 

 

Při tlakové injektáži kapalnými přípravky (REMMERS, BOCHEMIE, DERON atd…) se trámy navrtávají zhruba po dvaceti až pětadvaceti centimetrech cik cak podél největší trhliny. Do vrtů se vkládají speciální pakry, které slouží na utěsnění vrtů. A pak se pomocí tlakovacího stroje přes tyto pakry aplikuje účinná látka. Závěrem se provede aerosolový zástřik plochy dřevní hmoty ošetřovaných trámů.  

Náročnost zákroku závisí na okolnostech. Je to případ od případu. Pokud má někdo v podkroví nábytek, není potřeba vše vystěhovat. Stačí ho jen posunout, zakrýt nebo oblepit fóliemi. 

Při práci v interiéru záleží kromě funkčnosti také na estetice. Někdy je lepší zvolit postup, aby nebyly vidět vrty po injektáži. V těchto případech přichází na řadu speciální gel. Pokud to možné není, tak lze otvory „zasukovat“, aby nebylo vidět, že proběhla rekonstrukce. 

 

Prevence ušetří spoustu peněz

Lepší je napadení předcházet než proti červotoči bojovat. Preventivní ošetření dřevěných konstrukcí se doporučuje aplikovat zhruba rok po dostavbě. To už je dřevo „vypraskané“ a suché. Když se preventivní zákrok provede na čerstvém dřevě, tak tolik nenasákne. Dřevo pak „vypraská“ a škůdci nanáší vajíčka do čerstvých trhlin. 

 

Jak dlouho trvá odstranit červotoče? 

Časová náročnost vždy záleží na okolnostech, na velikosti objektu a rozsahu napadení. Může to být jeden až dva dny, ale také týdny. Například likvidace červotoče v trámech má svá úskalí. Pokud je napadený jeden trám, tak je lepší po jeho ošetření zajistit prevenci pro zbývající. Záleží na finančních možnostech, ale prevence vyjde levněji než celá nová střecha.

 

V případě nábytku a obrazů jsou možnosti likvidace červotoče následující:

1) Likvidace gama zářením ve speciálních gama komorách.

2) Využití přípravku s pomocí injekční stříkačky + následné zavoskování výletových otvorů.

3) Sušárna řeziva.

4) Oslovení restaurátorů nábytku.

5) Nepopulární, ale nejrychlejší způsob. Napadený nábytek či obraz vyhodit (zlikvidovat).

 

Červotoč se také vyskytuje v podlahách. Zde se však můžeme setkat s podobným dřevokazným škůdcem hrbohlavem parketovým. Obou dřevokazných škůdců se zbavíte po obroušením podlahy (odstranění povrchových finálních nátěrů) a nanesením speciálního gelu, aby dřevo dobře nasáklo. 

 

Chcete se zbavit červotoče? 

Napište nám

Trápí vás poškozené podkroví nebo nadměrná vlhkost v domě? Domluvte si s námi konzultaci, za kterou nebudete nic platit. Přijedeme zdarma a navrhneme nejlepší řešení pro krovy napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Poradíme s izolací či sanací vlhkého zdiva. Stačí vyplnit formulář, my se vám co nejrychleji ozveme.

*
*
*
*
*

* povinné údaje
Copyright @ 2024 ELNER SANACE. Všechna práva vyhrazena.