Mravenec dřevokaz - zbavte se ho natrvalo.
Dřevěné konstrukce v domě či celé dřevostavby mají své kouzlo, ale s dřevěným materiálem je spojené také jedno riziko. Dřevo totiž mohou napadnout nejrůznější plísně, houby nebo hmyz. A nejde jen o tesaříky nebo červotoče. Dřevo v domě vám mohou zlikvidovat také mravenci.
V Česku se vyskytuje několik druhů dřevokazných mravenců, asi nejznámější z nich je mravenec dřevokaz. Jde o jednoho z největších mravenců žijících v Evropě. Je 6 až 18 milimetrů dlouhý, má černé tělo, hruď a první článek na zadečku je červeně zbarvený. Patří k dlouhověkým mravencům - dožívá se až 13 let.
Žádný dřevokazný mravenec se neživí přímo dřevem. Tento přírodní materiál využívá jen jako substrát pro zhotovování svých hnízd. Jenže když se do vašich trámů v domě nebo na chalupě pustí, bývá to stejná pohroma jako po nájezdu červotočů či tesaříků.
Mravenec dřevokaz se obvykle vyskytuje na slunných okrajích lesů, ale často také v dřevostavbách. Svá hnízda si staví v mrtvém i živém dřevě a může se vyskytovat celoročně.
Mravenci jsou aktivní ve dne i v noci. Jsou agresivní především za dusného počasí, zejména pak před bouřkou. V takovém případě dokáží člověka pokousat a způsobit tak pálivou bolest.
Chcete zlikvidovat dřevokazné mravence?
Dřevokazný hmyz může napadat stavební konstrukce, krovy, podlahy i nábytek. Ve dřevě si mravenci vyhlodají hnízda, která tvoří spleť chodbiček a komůrek.
Z vykousaných otvorů se sypou jemné piliny a tvoří hromádky. Dřevo protkané chodbami postupně ztrácí pevnost. Navíc mravenci mohou do dřeva zanést také nejrůznější plísně. Dřevo napadené dřevokazným hmyzem dokáže podlehnout zkáze velmi rychle. I obyčejní mravenci, kteří se u vás doma usadí, představují nepříjemnost.
Destruktivní působení dřevokazného hmyzu hrozí už při vlhkosti vyšší než 10 %. Proto dřevěné stavební prvky a konstrukce, kterým hrozí dlouhodobá vyšší vlhkost, musejí být ošetřeny chemickými prostředky. Proti hmyzu se používají insekticidní přípravky.
Insekticidy určené na lezoucí hmyz jsou tak před mravenci dřevokazovy jedinou účinnou ochranou.
V případě, že dřevo není ještě v destruktivním stavu, je možné požít stejnou technologii (likvidaci tlakovou injektáží) jako u dřevokazného hmyzu spojenou s aerosolovým zástřikem patřičným chemickým přípravkem.
Pokud mravenci poškodí dřevo natolik, že je staticky neúnosné, pak je tedy potřeba tuto část dřevěné konstrukce odstranit a nahradit novým ošetřeným dřevem.
Trápí vás poškozené podkroví nebo nadměrná vlhkost v domě? Domluvte si s námi konzultaci, za kterou nebudete nic platit. Přijedeme zdarma a navrhneme nejlepší řešení pro krovy napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Poradíme s izolací či sanací vlhkého zdiva. Stačí vyplnit formulář, my se vám co nejrychleji ozveme.