Tesařík – škůdce, který je slyšet
Tesaříka poznáte podobně jako červotoče podle výletových otvorů ve dřevě a výskytu drobných pilin. Dospělý jedinec dorůstá do velikosti jednoho až dvou centimetrů, proto jsou výletové otvory větší než u červotoče. Mají oválný tvar a v průměru měří centimetr. Kromě toho je také slyšet, jak chroupe dřevo.
Tesaříků je zhruba dvě stě druhů, na každou dřevinu nějaký. Nejčastěji se likviduje tesařík krovový, který napadá jehličnany – smrkové, jedlové nebo borovicové dřevo. Při větším napadení, kdy se do dřeva pustí dvacet a více aktivních larev, je slyšet jejich chroupání.
Inkubační dobu mají tesaříci zhruba deset až dvanáct let. Vyskytují se často spolu s červotočem, na rozdíl od něj se v podstatě nepouští do nábytku nebo rámů obrazů. Je velký, takže potřebuje hodně zkonzumovat, proto si vybírá silnější konstrukce. A proto také způsobí rychleji větší škody.
Chcete zlikvidovat tesaříka?
Tesařík se likviduje dvěma způsoby. Náročnost odstranění tesaříka závisí na několika faktorech. Zejména však jde o rozsah napadení a poškození dřevěné konstrukce. Tesařík dokáže zlikvidovat trámy rychle, z tohoto důvodu není dobré zásah odkládat. Technologie se dají různě kombinovat, záleží na posouzení, která metoda je nejvhodnější. Nejprve však než začneme provádět likvidaci tesaříka ve dřevě je nutné dřevní hmotu nejdříve mechanicky očistit, tedy odstranit požerky dřeva, prach a nečistoty.
1) Tlaková injektáž kapalnými přípravky (REMMERS, BOCHEMIE atd…)
Tlaková injektáž funguje na tom principu, že se materiál navrtává zhruba po dvaceti až 25 centimetrech, do vrtů se vkládá speciální těsnící materiál (pakry). Následně pomocí tlakovacího stroje se napustí dřevo účinnou látkou.
2) Speciální gel
Druhou možností je použití speciálního gelu, ten se tlakově nanáší na povrch dřevní hmoty v určité vrstvě a nasakuje do několika centimetrů (cca 3 až 4 cm) směrem od povrchu k jádru.
Předcházet problémům se vyplácí. U tesaříka to platí dvojnásob. Preventivní ošetření dřeva sice není levné, ale do budoucna může ušetřit spoustu peněz. Náklady na novou střechu jsou totiž mnohem vyšší. Preventivní ošetření by se mělo opakovat po pěti letech.
Trápí vás poškozené podkroví nebo nadměrná vlhkost v domě? Domluvte si s námi konzultaci, za kterou nebudete nic platit. Přijedeme zdarma a navrhneme nejlepší řešení pro krovy napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Poradíme s izolací či sanací vlhkého zdiva. Stačí vyplnit formulář, my se vám co nejrychleji ozveme.