Ochrana dřeva

Ochranu dřeva bereme jako poslání. Uděláme všechno proto, abychom zlepšili vaše bydlení. Zachránili jsme už stovky krovů a dřevostaveb. Máme pobočky po celé České republice. Našim zákazníkům jsme včasným zásahem ušetřili statisíce korun, které by jinak museli investovat do celkové opravy svých nemovitostí.

Pobočky:

Praha, Brno, Hodonín, Plzeň, České Budějovice, Jablonec nad Nisou a Hradec Králové.

Likvidace červotoče

Likvidace tesaříka

Likvidace dřevokazných hub

Likvidace dřevokazných mravecnů

Reference ochrany dřeva

 

Dřevokazný hmyz

Brouci ve dřeva dokáží hodně potrápit. Existují různé druhy dřevokazného hmyzu. V České republice a na Slovensku nejčastěji likvidujeme tesaříky a hubíme červotoče. Často také likvidujeme dřevokazné mravence. Ne vždy je naše pomoc potřebná. V řadě případů stačí dřevo preventivně ošetřit svépomocí. Odkládání nebo neodborný zásah však může přijít draho. Konzultace s námi nic nestojí. Naopak díky vhodně zvolené metodě boje proti škůdcům ušetříte. 

TESAŘÍK KROVOVÝ

Tesařík krovový je doslova postrachem opracovaného dřeva. Jeho velké a žravé larvy způsobují značné škody. Jde o brouka, který dorůstá velikosti přes 20 milimetrů a má různé zbarvení. Od žlutohnědé, přes černohnědou až k černé. Nápadné jsou šedé skvrny na krovkách.

Více informací

ČERVOTOČ UMRLČÍ

Dorůstá délky do 5 milimetrů a vede noční způsob života. V krovech se vyskytuje méně často než tesařík. Přesto se jedná o nebezpečného škůdce opracovaného dřeva.

Více informací

ČERVOTOČ PROUŽKOVANÝ

Červotoč proužkovaný je menší než výše zmíněný červotoč umrlčí. Světlehnědý až tmavohnědý škůdce dorůstá délky 3 až 4 milimetry, na krovkách má rovné rýhy. Právě podle nich dostal své jméno.

Více informací

TESAŘÍK FIALOVÝ

Patří mezi nejčastěji se vyskytující dřevokazný hmyz na našem území. Dorůstá délky 8 až 18 milimetrů, zbarvený je do fialova, modra nebo nazelenala. Larva nepřesahuje 3 milimetry.

Více informací

TESAŘÍK OBROVSKÝ

Vzácný brouk, který dříve způsoboval velké škody. Samičky kladou vajíčka do trhlin starých stromů, zejména dubů. Přítomnost tesaříka obrovského značí načervenalé piliny, které larvy vytlačují z chodeb.

Více informací

TESAŘÍK SKLADIŠTNÍ

Vyskytuje se ve skladech dřeva a nejsou známy případy, kdy by se pustil do opracovaného stavebního dřeva. Nejčastěji napadá neodkorněné dřevo listnatých stromů. Dospělý brouk měří až 18 milimetrů.

Více informací

TESAŘÍK SMRKOVÝ

Tesařík smrkový dorůstá délky 9 až 18 milimetrů. Jeho tykadla nejsou tak dlouhá jako u jiných druhů tesaříků. V České republice je hojně rozšířený od nížin až po hory. Samičky nejčastěji kladou vajíčka do smrku ztepilého.

Více informací

HRBOHLAV PARKETOVÝ

Nezvyklý vetřelec, který rád napadá podlahy. Malý dřevokazný brouk hrbohlav parketový má nejradši tvrdé dřevo, především dubové. Nepohrdne však ani akátem, případně jírovcem.

Více informací

PILOŘITKA VELKÁ

Samičky pilořitek velkých se podobají vosám, protože mají žlutě zbarvený konec těla. Jde o velký hmyz, který dorůstá do délky 1 až 4 centimetrů, samci bývají menší.

Více informací

MRAVENEC DŘEVOKAZ

V České republice žijí desítky druhů mravenců. Mezi největší z nich patří mravenec dřevokaz. Dorůstá délky 6 až 18 milimetrů. Většina jeho těla je černá, jen hruď a horní článek zadečku jsou červené.

Více informací

 

 

 

 

 

LIKVIDACE DŘEVOKAZNÉHO HMYZU

Zbavte se tesaříků, červotočů, pilořitek a dalších škůdců dřeva. 

Pokud vaši střechu, dřevostavbu, srub, roubenku nebo jakoukoliv dřevěnou konstrukci napadl dřevokazný hmyz, nemusí to vždy znamenat definitní konec a nutnost výměny všech napadených částí dřevěných konstrukcí. Na základě našeho posouzení, zjistíme rozsah poškození konstrukce a navrhneme nejlepší postup pro likvidaci dřevokazného hmyzu.

Používáme nejmodernější technologie likvidace dřevokazného hmyzu od Francouzské firmy MABI. Jedná se o hloubkovou tlakovou injektáží, která dřevokazný hmyz v dřevěných konstrukcích zcela vyhubí. Hloubkovou injektáž lze provádět jak v interiéru tak exteriéru. V případě že máte v interiéru například střechu zadělanou sádrokartonem a na ní taškovou krytinu, lze provézt injektáž trámů takzvaně přes krytinu (oddělání tašek v místech kde prochází trámy).

Interiér

Napadení trámu dřevokazným hmyzem v interiéru.

Půda 

Napadení půdního trámu dřevokazným hmyzem.

Přes krytinu

Likvidace dřevokazného hmyzu přes krytinu.


Jak poznat napadení dřevěné konstrukce dřevokazným hmyzem    
 

Neklamnou známkou přítomnosti dřevokazného hmyzu například tesaříka nebo červotoče je výrazné chroupání a nález drobných jemných pilin (výkalů) pod trámy nebo výletové otvory. To, co škodí dřevu, jsou larvy dřevokazného hmyzu, které požírají dřevní hmotu uvnitř trámu a mají inkubační dobu až 10 let. Po odstranění takzvaného požerku jsou vidět výrazné chodbičky plné drobných pilin.

V případě napadení vašich trámů či krovů tesaříkem nebo červotočem nedoporučujeme ošetření pouhým nástřikem (svépomoci), ale je bezpodmínečně nutná hloubková tlaková injektáž. Bez ní mohou v dřevěných konstrukcích larvy zůstat a časem ji ještě více poničí.

Jak poznat napadení dřevěné konstrukce dřevokazným hmyzem.


POSTUP LIKVIDACE DŘEVOKAZNÉHO HMYZU    
 

Trápí vás dřevokazný hmyz? Na bezplatné konzultaci zjistíme rozsah škod a navrhneme nejlepší postup záchrany dřevěné konstrukce. Vysvětlíme, co všechno práce obnáší včetně cenové nabídky. Podle použití přípravku dáváme záruku 5 až 50 let!

Pokud zasahujeme u krovů, tak nejprve z trámů odstraňujeme požerek a tím ho očistíme. Zjistíme stav trámu, potom případně aplikujeme vysokotlakou injektáž. Značně poškozené části dřevěných konstrukcí měníme. Po dokončení likvidace hmyzu objekt uklidíme a zlikvidujeme odpad.

Technologie likvidace dřevokazného hmyzu

Preventivní ochrana dřeva

Tesařské práce

Provětrávané podlahy

Ukázky likvidace dřevokazného hmyzu

Napadl vaši střechu dřevokazný hmyz? Napište nám

Dřevokazné houby

Dřevokazné houby rozkládají dřevo, často napadají dřevěné podlahy a následně se šíří dál objektem. Čeští chalupáři a chataři by mohli vyprávět. Tyto houby dokáží dřevěné konstrukce staveb úplně zničit, každý rok způsobují velké škody na majetku. Odstranění dřevokazných hub má svá úskalí, důležité je dodržovat správný postup. 

DŘEVOMORKA DOMACÍ

Velmi nebezpečná dřevokazná houba. Častěji napadá podlahy, méně už krovy a jiné části staveb. Dokáže rozložit dřevní hmotu a tím snižuje pevnost dřevěných nosných prvků. Je postrachem chatařů a chalupářů. Boj s ním vyžaduje znalosti, mezi lidmi totiž koluje řada mýtů. 

Více informací

KONIOFORA SKLEPŮNÍ

Přijímá živiny z rozkládaného dřeva, které zbavuje celulózy. Napadené dřevo má hnědou hnilobnou barvu. Má ráda vlhká místa, proto nejčastěji napadá dřevěné podlahy a sklepy.

Více informací

TRÁMOVKY

Nejdříve rostou uvnitř napadeného stavebního dřeva. V případě, že ji najdete na kůlech plotu nebo trámech, bude dost pravděpodobně vnitřek výrazně narušen.

Více informací

OUTKOVKA ZPROHÝBANÁ

Lze ji nalézt na mrtvém jehličnatém dřevě venku i uvnitř objektů. Do interiérů se dostává společně s napadeným dřevem. Dobře se jí vede při velké vlhkosti.

Více informací

PORNATKA VAILLANTOVA

Roste na nevětraných, tmavých a vlhkých místech. Jen výjimečně napadá dřevo listnatých stromů, vyhledává především jehličnany.

Více informací

HNILOBA DŘEVA

Způsobují ji houby, které napadají živé i pokácené stromy nebo poškozují opracované stavební dřevo. Hniloba je nebezpečná, protože se projevuje až v době, kdy už nejde dřevo zachránit.

Více informací

PLÍSNĚ

Plísně vyvolávají na dřevě především estetické škody, ale také do dřeva snadněji proniká voda a někdy mírně ovlivňují mechanické vlastnosti. Tím vzniká živná půda pro další škůdce dřeva.

Více informací

 

 

 

 

 

Likvidace dřevokazných hub

Dřevomorka domácí

Zbavte se dřevomorky domácí a dalších škůdců. 

Boj s dřevokaznými houbami není snadný. Dají se zlikvidovat vlastními silami, bez pomoci odborníků to však mnohdy dopadá špatně a majitel nemovitosti následně hledá pomoc u odborníků.

Likvidujeme dřevomorku domácí i konioforu sklepní. Námi ošetřené dřevo vydrží desítky let. Díky pečlivému zásahu vám ušetříme do budoucna statisíce.

Dřevokazné houby se vyskytují především v podlahách, v menším počtu případů napadají krovy. Mají rády nevětrané a uzavřené prostory a rostou při zvýšené vlhkosti. 

 

POSTUP

Máte problémy s dřevokaznými houbami? Chcete se zbavit dřevomorky domácí nebo koniofory sklepní? Domluvte si s námi konzultaci zdarma. Stačí vyplnit formulář nebo zavolat.

Při likvidaci dřevokazných hub postupujeme následovně. Ukážeme to na příkladu napadené dřevěné podlahy. Tu nejprve rozmontujeme, vybereme zásyp, u stěn osekáme omítky, oškrábeme spáry a zeď opálíme (vysokoteplotní ožeh). Potom přichází na řadu navrtání a instalace speciálních pakrů, přes které se aplikují látky na likvidaci dřevokazných hub. Tím se vytvoří clona ve stěně, která ničí drobné vlásečnice hub.

Preventivní ochrana dřeva

Tesařské práce

Provětrávané podlahy

Ukázky realizace likvidací

Potřebujete poradit s odstraněním dřevokazné houby? Napište nám

Napište nám

Trápí vás poškozené podkroví nebo nadměrná vlhkost v domě? Domluvte si s námi konzultaci, za kterou nebudete nic platit. Přijedeme zdarma a navrhneme nejlepší řešení pro krovy napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Poradíme s izolací či sanací vlhkého zdiva. Stačí vyplnit formulář, my se vám co nejrychleji ozveme.

*
*
*
*
*

* povinné údaje
Copyright @ 2024 ELNER SANACE. Všechna práva vyhrazena.